Úvodní strana » Užitečné informace » Úpravy brýlových čoček

Úpravy brýlových čoček

Tvrzení

Tvrzení je základní povrchová úprava na plastových čočkách zvyšující odolnost čoček proti poškrábání a současně tak jejich životnost. 
POZOR: rozdílný účinek tvrzení je u čočky minerální (skleněné) a plastové. Zatímco u plastu se tvrzením zvyšuje odolnost vůči poškrábání, u skla se jedná pouze o zvýšení bezpečnosti proti úrazu oka při nechtěném rozbití. Tvrzené sklo se při rozbití „rozsype“ na drobné neostré úlomky, kdežto u netvrzeného zůstávají dlouhé ostré střepy, které můžou poranit oko.

Antireflexní vrstva

Odstraňuje nepříjemné a rušivé odlesky na přední i zadní straně čočky, což má svůj důvod estetický -- sklo se v brýlích tak neleskne a vytváří se tak dojem „jako by tam ani nebylo“, ale především důvod praktický, kdy oko nemusí zaostřovat na odrazy vznikající na vnitřní straně čočky, tím se značně eliminuje rychlá únava očí a následná bolest očí a případně i hlavy. Antireflexní úprava současně zvyšuje propustnost viditelného světla, pohled se tak stává jasnější a ostřejší.

Hydrofobní vrstva

Je to nejsvrchnější vrstva nanášena na čočky, která ještě více zvyšuje její ochranu a životnost. Svými vodo a olejo odpudivými vlastnostmi se čočka méně špiní a daleko lépe čistí.

Super hydrofobní vrstva

Zatím nejnovější a nejúčinnější hydrofobní vrstva nanášena na brýlové čočky. Tato vrstva má ještě výraznější hydrofobní a oleofobní účinky. Čočka s touto úpravou je daleko odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám, které neulpívají na povrchu, snadněji se tak čistí a eliminuje riziko poškrábání na minimum.

Asferický tvár

Asferický tvar čočky dělá čočku plošší(méně vypuklou) a tím zlepšuje estetický vzhled nejen brýli, ale i oka. Pokud máte vyšší dioptrie, tak určitě víte, že přes plusové čočky se zobrazení oka zvětšuje a přes minusové se naopak zmenšuje. Asferický tvar eliminuje toto zkleslení a oči vypadají přirozenějí.