Úvodní strana » Užitečné informace » Materiály brýlových čoček

Materiály brýlových čoček

Minerální čočky 

Tradičním materiálem je sklo. Je nejdéle využívaným, i když v dnešní době je jeho použití menší.Skleněné brýlové čočky je vhodné nabídnout do plastových nebo kovových obrub. Pro svoji odolnost proti poškrábání jsou velmi vhodné do prašného prostředí. Jsou však oproti plastovým čočkám těžké a snáze se rozbijí. To je důvod proč se nedoporučují do brýlí na sport a pro děti.

Plastové čočky

Jejich výhodou je především lehkost, proto jsou velice vhodné právě do vázaných a vrtaných obrub. Pro svou odolnost jsou také vhodné na sport a do dětských brýlí. Jejich nevýhodou je náchylnost k poškrábání, kterému však můžete předejít zvolením vhodné ochranné vrstvy. Klasickým zástupcem je index 1,5. Při vyšších dioptrických hodnotách můžeme zvolit také plastové čočky v tenčeném provedení. Takzvané tenčené čočky mají lepší estetický vzhled, vyšší pružnost a odolnost proti prasknutí, například index 1,61 nebo index 1,67. Tenčené čočky jsou vhodné zejména u silnějších dioptrických hodnot, ale můžeme je použít i u nízkých dioptrií zabrušovaných do vrtaných obrub.

TLOUŠŤKA ČOČKY V ZÁVISLOSTÍ NA MATERIÁLU(INDEXU)

indexy.jpg

Polykarbonátové čočky

Speciální plastový materiál pro výrobu brýlových čoček, dříve používaný v leteckém průmyslu. Je extrémně odolný vůči rozbití a nárazu (až 12 x oproti běžnému plastu) lehký a pružný a díky vyššímu indexu lomu i tenčí. Tento materiál chrání 100% před UV zářením. Pro všechny tyto vlastnosti je doporučován do vrtaných a sportovních brýlí a také pro děti.

Trivex

Nejnovější optický materiál vykazující vysokou odolnost vůči extrémnímu tlaku a oproti běžným plastovým čočkám jsou až 10 krát pevnější a o 20% lehčí při zachování výborných optických vlastností. Tyto čočky jsou prakticky nerozbitné a vhodné především do vrtaných obrub.