Bi-fokální

Pokud máte předepsány brýle na dálku a zároveň také na blízko, nemusíte nutně kupovat dvoje brýle. Postačí jeden rámeček a jedny bifokální čočky. Dvouohniskové neboli bifokální brýlové čočky mají dvě zóny ostrého vidění, takže jimi můžete korigovat dvě oční vady zároveň. 

Bifokální brýlové čočky jsou ekonomičtějším řešením pro současnou korekci vidění do dálky i do blízka. Tyto čočky poznáte na první pohled, v dolní části mají viditelný obrys dílu pro vidění do blízka (tzv. „segment“ nebo také „přídavný díl“). Pro běžný pohled před sebe se používá horní část čočky s korekcí do dálky, a při sklopení zraku pro čtení se využívá segmentu, kde je zvýšena dioptrická hodnota (tzv. addice). Bifokální brýlová čočka tak umožňuje svému nositeli vidění do dálky i na čtecí vzdálenost, aniž by musel vyměňovat brýle.

Výhod bifokálních brýlových čoček je několik, např. že spojují v sobě brýle do dálky a do blízka, což zbavuje nositele obtěžujícího střídání brýlí. Ve srovnání s multifokálními brýlovými čočkami jsou bifokální mnohem levnější, a pokud srovnáme náklady na pořízení zvlášť brýlí na dálku a na blízko, tak zde stačí jedna obruba a jeden pár bifokálních čoček, což také snižuje pořizovací náklady.

Nevýhodami jsou neestetický vzhled, ostrý přechod mezi jednotlivými čočkami z dálky na blízko(tzv. skok obrazu) a chybění dioptrií na střední vzdálenost.

Ceník italských bifokálních brýlových čoček

Název čočky Úprava Cena/ks
BIFOKÁLY 1,5 organik ST28 HMC 1250 Kč
BIFOKÁLY 1,6 organik ST28 - ztenčená HMC 1990 Kč
BIFOKÁLY 1,5 org. ST28 Transition VII - samozabarvovací HMC, UV400 3500 Kč
BIFOKÁLY 1,5 organik ST28 Nu Polar V - polarizační HMC, UV400 3500 Kč

HMC - tvrzení, antireflexní multivrstva(zelená)